Brand Hero

Lakeland Europe Blog – Polski

Lakeland Europe Blog Lakeland Europe Blog – Français Lakeland Europe Blog – Deutsch Lakeland Europe Blog – española Lakeland Europe Blog – Italiano Lakeland Europe Blog – Nederlands Lakeland Europe Blog – Polski
 English  Français  Deutsch  española  Italiano  Nederlands  Polski

Czy twoja odzież ochrony chemicznej Typu 3 jest naprawdę odzieżą Typu 3?

Posted by Martin Lill on października 5, 2016
Martin Lill

W kontekście rozpowszechniania się odzieży o ograniczonej trwałości użytkowania — często za coraz niższą cenę — kluczową rzeczą jest otrzymanie produktu, którego jakość jest zgodna z oczekiwaniami. Jest to szczególnie istotne w przypadku odzieży Typu 3, w której ochrona stanowi krytycznie ważny czynnik. A jednak w przypadku niektórych, niedawno wprowadzonych na rynek odzieży bliższy kontakt może zdradzać, że ich jakość nie pokrywa się do końca z opisem na etykiecie — przynajmniej nie w taki sposób, aby było to zrozumiałe. Być może nawet używasz któregoś z tych kombinezonów ochronnych.

Typ 3 oznacza kombinezon o doskonałej jakości, zwłaszcza w obszarze przedniego zapięcia. Jest to poziom ochrony, który zabezpiecza przed niebezpiecznymi chemikaliami, ale co najważniejsze, przed silnym i bezpośrednim opryskiem chemikaliami pod wysokim ciśnieniem. Takie są założenia testu typu WE, więc jeśli odzież nie przejdzie go za pierwszym razem, producent jest zmuszony wprowadzić poprawki w jakości produktu, tak aby przeszedł test następnym razem. Nie jest to coś niecodziennego. Właściwie jest to dość pozytywne zjawisko. Dzięki niemu odzież spełnia minimalne standardy.

blog_image_-_to_tape_or_not_to_tape_-_Polish.jpgJednakże w przypadku niektórych, niedawno atestowanych odzieży zastosowano coś, co można nazwać „drogą na skróty” do przejścia testu, a nie do zapewnienia odpowiedniej jakości odzieży. Pomimo że nie stanowi to naruszenia standardów jakości, użytkownicy powinni być w pełni świadomi, jaki rzeczywisty poziom ochrony zapewnia taka odzież i jakich dotyczy to warunków.

Z taśmą czy bez taśmy? Oto jest pytanie...

Od dawna przyjętym zwyczajem podczas testowania gotowej odzieży (Typu 3, 4, 5 albo 6) jest użycie taśmy samoprzylepnej do zaklejenia połączeń między kombinezonem a resztą wyposażenia ochronnego — rękawy z rękawicami, kostki z butami i kaptur z maską. Rezygnowanie z tego działania jest niepraktyczne, ponieważ bez niego najprawdopodobniej żadna odzież nie zapewniłaby odpowiedniej ochrony. Niektóre instrukcje użytkowania bezpośrednio wymagają (lub zalecają) użycia tej taśmy.

Jednak w przypadku niektórych, ostatnio atestowanych odzieży bliższe zapoznanie się z instrukcją użytkowania ujawnia fakty, które wykraczają poza powyższą praktykę. Mianowicie taśmę klejącą zastosowano dodatkowo nie tylko na połączeniach kombinezonu z pozostałymi elementami, ale również na osłonie zamka błyskawicznego.

Innymi słowy, na potrzeby przejścia testu Typu 3 osłona zamka błyskawicznego na całej jego długości została zakryta taśmą klejącą.

Jest to coś zupełnie innego niż uszczelnianie połączeń odzieży ochronnej z wyposażeniem.  Połączenia tego rodzaju nie stanowią integralnej części testów odzieży ochronnej i jest to całkowicie zrozumiałe, że w rzeczywistym świecie będą one w ten sposób zaklejane taśmą podczas krytycznych prac. Przednie zapięcie JEST jednak integralną częścią testu i w jego trakcie JEST poddawane ocenie. W konsekwencji umieszczanie na nim taśmy w celu zapewnienia dodatkowej ochrony odzieży jest przyznaniem się do tego, że bez użycia taśmy odzież nie spełnia wymogów testu, a tym samym NIE zapewnia ochrony Typu 3.

Waham się z użyciem tego zwrotu, ale w tym przypadku wydaje się być dość trafny: czy nie jest to przyklejanie plastra na problem zamiast jego rozwiązania?

Czy to oznacza, że ta odzież nie zapewnia w rzeczywistości ochrony Typu 3? Nie, ponieważ uprawomocniony organ już wystawił odpowiedni atest. Nie tego jednak dotyczy ważne pytanie. Istotne pytanie brzmi: czy ta odzież zapewnia ochronę, której potrzebuje jej użytkownik? Użytkownicy mogą (i powinni) odpowiedzieć na to we własnym zakresie, ale przy pełnej wiedzy na temat oferowanej ochrony, rodzaju przeprowadzonych testów i warunków ich przeprowadzenia — wliczając to, czy zamek błyskawiczny został zakryty taśmą klejącą.

Prawdziwy problem

Types_image.jpgMoje obawy budzi to, że użytkownicy zazwyczaj nie czytają szczegółów zamieszczonych w instrukcji użytkowania. W związku z tym nie będą świadomi, że pomimo zaklasyfikowania odzieży do Typu 3, posiada ona właściwości Typu 3 TYLKO WÓWCZAS, gdy osłona zamka błyskawicznego zostanie zakryta dodatkową taśmą klejącą. W rzeczywistości staje się to oczywiste dopiero po bardzo dokładnej lekturze instrukcji.

Prawdziwym absurdem może wydawać się to, że niektóre rodzaje odzieży zaklasyfikowane obecnie jako Typ 4 prawdopodobnie przeszłyby test odzieży Typu 3, jeśliby wzmocnić je w niektórych miejscach taśmą klejącą. Można posunąć się jeszcze dalej — niektóre rodzaje odzieży Typu 6 prawdopodobnie przeszłyby test odzieży Typu 3, gdyby zakryć osłonę zamka błyskawicznego i wszystkie szwy dodatkową taśmą klejącą. Zaraz zaraz, czy my właściwie nie robimy tego samego podczas produkcji odzieży Typu 3? Oczywiście, ale my to robimy raczej na etapie produkcji, a nie w celu przygotowania odzieży do pomyślnego przejścia testu.

Dla jasności, nikt nikomu nie zarzuca żadnych oszukańczych ani nielegalnych działań. Wspomniana odzież została zatwierdzona przez Uprawomocniony Organ — bez wątpienia na podstawie tego, że konieczność użycia taśmy klejącej została zamieszczona w instrukcji użytkowania. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że wielu użytkowników nie wgłębia się w szczegóły podczas czytania instrukcji użytkowania, w związku z czym może nie być świadoma tego, że odzież klasyfikuje się do Typu 3 tylko wówczas, gdy osłona jej zamka błyskawicznego zostanie zakryta dodatkową taśmą klejącą. Może to stanowić problem, a w mojej opinii producenci powinni szczególnie to podkreślić, zamiast po prostu zamieszczając informację w instrukcji użytkowania. Kluczową rzeczą jest, aby użytkownicy odzieży ochrony chemicznej byli w pełni świadomi tego, z czym wiąże się poziom zabezpieczenia podany na etykiecie.

© 2016 Lakeland Inc. All Rights Reserved.